raw4x4 logo

Dampers Nitro MAX janė majė shtize e shokut RAW 4x4.Questo varg ėshtė tepėr i madh pėr standarde, dhe ėshtė e ngjashme nė pėrmbajtje teknike RFX model, ndryshojnė nga tė fundit nė mungesė tė rregulloreve, me shkallė dhe prioritet i gjej kalibrin ngarkesė shumė e lartė.


 

"Nitro Max binjake Tube" ėshtė njė dy-shok tub absorbimit tė projektuar posaēėrisht pėr makina qė pėrdorin me strukturat e pranverės pezullim ngurtė apo bare rrotullim. Kėto dampers lindur nė kamionėt me valvula hidraulike ndryshuar pėr herė te pėrshtatshme pėr t'iu pėrshtatur kėrkesave 4x4.

Nė sajė tė njė trupi masiv tė jashtėm tė 73 mm, tė ketė njė tank kompensim mė tė gjerė se sa tregu standarde. Zėvendėsimi azotit mė tė zakonshme nė presion tė ulėt, ishte futur brenda njė shkumė tė formuar polypropylene, e cila ėshtė encapsulated nė azotit ',
Kjo zgjidhje ka ndihmuar pėr tė shmangur humbjet e mundshme dhe infiltrimit tė 'brendshme' s shoku, duke shkaktuar aeration fenomene tė tilla si 'dhe cavitation.

 

 

Fenomeni i Aeration ndodh kur ajri hyn brenda shokut kalon pėrmes mirėmbajtjen e rrjedhin. Vaj kur pėrzier me ajėr, ajo tenton tė humbasė viskozitet saj, kompromentuar efektivitetin e shokut. Fenomeni i cavitation, zakonisht ndodh kur shoku ka njė rrjedhjet e gazit pressurized.
Azotit shėrben pėr tė kompensuar mangėsitė gjeneruar nga njė zgjerim tė shpejtė tė shokut.
Rrjedhjen e naftės nė tė, (B) dėshtuan pėr tė kompensojė hapėsira e lėnė nga tėrheqje e papritur e pistoni (A), krijon njė boshllėk. Kjo rėnie e papritur nė presion, dėrgon valė tė naftės, duke rezultuar nė njė vonesė nė aftėsinė e tij pėr spėrkatje.

 

Pėrgjithėsi zbatimin e azotit pressurized, kufizon ndikimin e 'aeration dhe cavitation, duke siguruar efikasitet mė tė madh tė shokut.
... Kjo ėshtė pėr shkak se cilėsia e azotit, i cili ėshtė pjesė e gazeve fisnik apo inerte, qė ėshtė, qė nuk tentojnė tė lidhje me komponente kimike tė tjera. Ndryshe nga ajri, azotit nuk mbajnė lagėshti, dhe prandaj nuk e ndjeshme ndaj ndryshimeve temperaturėn qė mund tė shkaktojnė njė ndryshim tė papritur tė presionit, efekti i avujt e ujit nė ajėr. Kur tė azotit ėshtė gjetur nė zgjidhje me vaj, mund tė bėhem i lagur gunga tė vogla tė tokės, pa vėnė nė lėvizje pistoni brenda shokut ... Por nganjėherė kjo nuk ėshtė e mjaftueshme, sidomos kur shoku ėshtė nėnshtruar ushtrimeve tė tilla tė ashpra, pėr tė zhvilluar temperaturat tepėr tė larta operative.
Mėnyra e vetme pėr tė pothuajse tė eliminuar kėtė problem, tė zėvendėsojė element tė shkaktojė ... Nėse naftės ėshtė nė gjendje tė pėrzierje me ajėr apo azotit pressurized, naftės nuk mund ta bėjė atė me tė azotit encapsulated nė Polypropylene.

Kjo zgjidhje i lejon nė mėnyrė efektive pėr tė parandaluar pėrhapje apo depėrtimin ndotesve patjetėr tė jetė e mundur.

   

Karakteristikat teknike:

 • Cilindėr Bore 41 milimetra.
   
 • Azotit encapsulated nė Polypropylene.
   
 • Eyelets ngjitur nė 360 gradė.
   
 • Organi tė jashtėm nga 73 mm.
   
 • Chrome molibden shufra celiku 20 mm.
   
 • Double tank e brendshme nė rritje.
   
 • Switches Hidraulike limit valvul.
   
 • Bushings poliuretanik.
   
 • Pluhuri krijuar nga njė elastomer
  poliuretani termoplastik pėr njė tė qėndrueshme
  mbrojtjen e bjellė kundėr
  korrozioni dhe shok.
   
 • Double naftės Viton vulė rezistent ndaj temperaturave prej 240 ° C.

"Nitro Max binjake Tube" prodhuar nga RAW 4X4 Powerdown janė tė nevojshme pėr dy vjet apo 150.000 km pėr pėrdorim tė rėnda nė detyrė.

 

 

 

 

 

 

 

Shoku Nitro tub Max mono presion tė lartė tė gazit, ėshtė projektuar pėr automjetet me cilėsi tė madhe tė shpejtėsisė, pėrpara rrotave pajisur me pezullim burime, shok i integruar (sistemet me rrota tė pavarur ose personi Mac.), Ku pranverė ėshtė pėrkrahur nga njė pjatė tė ankoruar shoku. (tipit "Coilover").

MacPherson strut auto sospensionemolla elicoidale auto sospensione

Tipar kryesor i tub, ėshtė njė pėrgjigje shumė tė shpejtė qė rrit trajtimin e makines nė rrugė ose nė Offroad ...


OPERACIONI

 

Shoku Monotube Amortizatore punė
me tė njėjtin parim themelor i shokut hidraulike (lėvizje
piston reciprok nė njė tub i mbushur me vaj)
ku nė fund ėshtė vend i vogėl
Sasia e azotit nė shtypje tė lartė (nga 25
30 bar). Njė pistoni lundrues ndan gazit
nga nafta, duke parandaluar ato nga marrja e pėrzier.
Gjatė compression, pistoni duke naftės brenda cilindri, compressing azotit pėrmes pistoni lundrues. Azotit, ndryshimet qėndrueshėm nė vėllimin vepron si njė pranverė, duke ruajtur presionin e vajit. Kjo sinergji midis tė naftės dhe tė azotit siguron njė pėrgjigje tė menjėhershme dhe tė qetė veprimi valvulave pistoni, pa rrezikun qė fenomeni manifestohet negativisht ndikojnė aeration
spėrkatje.

 


Features and Benefits:

 

 

 • Rritja e kapaciteteve tė zhduket pėr shkak tė ngrohjes tank qė pėrmbajnė vaj, ėshtė gjithashtu shtresė e jashtme e jashtme e shokut.
 • Zona mė e madhe e pistoni (Bore 46 milimetra) dhe nivel tė lartė tė pressurization, lejon pėr tė marrė njė shpejtėsi tė lartė pėrgjigje valvulave hidraulike, thithjen e udhėtimit softest pezullimit.
 • Nuk ka fenomen i cavitation, pėr shkak tė faktit se naftės dhe gazit mbeten tė ndara nga njė pistoni lundrues qė parandalon formimin e emulsioni nė dridhje vertikale e rrota edhe pse e frekuencave tė larta, pėr dobi tė stabilitetit tė pėrmirėsuar dhe kontrollin e automjeteve nė kushtet e kėqija rrugore.
 • Input "hydrogenated gome nitrile (HNBR) me tipare interesante tė tilla si:
  - Pronat Excellent mekanik
  - Vlera e lartė e ngarkesės nė pauzė dhe lot, rezistenca e shkėlqyer tė konsumuarit
  - Rezistenca e mirė pėr tė ngrohur (deri nė 150 ° C) dhe fleksibilitet tė mirė nė temperatura tė ulėta
  - Rezistenca Excellent pėr erozion
  - Rezistenca Excellent tė lubricating vajra veēanėrisht ato me praninė e aditivėve tė pėrbėrė nga substancat Amine
 • Viskozitet vaj hidraulik tė lartė, rezistent ndaj temperaturave tė larta.

Balestrat "Nitro Max mono Tube" prodhuar nga Powerdown 4X4 RAW janė tė nevojshme pėr dy vjet apo 150.000 km pėr pėrdorim tė rėnda nė detyrė.

 

Webmaster: P.Zucca