raw4x4 logo

 

 

 

 

 

           

 


 

Kur udhėtojnė jashtė rrugės nė distanca tė gjata, kjo ėshtė e mundshme qė 4WD juaj ėshtė e pajisur me aksesorė tė tillė si njė bar "demit, ēikrik, tanket e karburantit ekstra, tėrheqje grepa, etj etj ... Kjo pajisje ėshtė e domosdoshme qė tė kthehen nė shtėpi tė sigurtė.

   

Pėr fat tė keq, tė gjitha kėto pajisje, shtoni peshė tė automjetit, i cili nuk ėshtė projektuar pėr tė mbajtur njė peshė tė rėndė, veēanėrisht gjatė njė periudhe tė gjatė kohore.
Njė seri e burimeve RAW 4x4, pėrveē rritur lartėsi, duke pėrmirėsuar punėn e automjetit tuaj nė drejtim tė stabilitetit, ngarkimit dhe rimorkimi kapaciteteve.

solido asse molla elicoidale auto sospensione

   

Pėrvojė me automjete tė rėnda, RAW 4x4 burimet ishin prodhuar duke pėrdorur procesin e mėposhtme prodhimit, me cilėsi tė lartė


 • Fillestare ēeliku shkrin me njė sasi tė ulėt tė karbonit nė mėnyrė qė tė sigurohet njė elasticitet tė mirė dhe njė shkallė shumė tė lartė tė rrotullim.

 • Myk nė mandrels saktėsi: pėrdorimi i spindles precision, siguron qė tė gjitha burimet janė identike dhe tė prodhuara nė pėrputhje me specifikimet e dizajnit.
   

 • Trajtim Nxehtėsia e brezit tė fundit


 • Trajtimi i prish (shtėnė peened) ėshtė pėrgatitur sipėrfaqe, e drejtuar nga njė reaktiv tė ftohtė tė dhunshme tė fishekėve sferike. Ky trajtim shkakton njė sipėrfaqe Lloji i ngjeshjes sė, e cila deri nė njė propagates disa dhjetat e njė milimetėr nėn sipėrfaqe. Sherben per te cliruar stresin e akumuluar nga metalet e gjatė me kodrina dhe forcim, si edhe pėrmirėsimin e shpėrndarjes sė tensionit sipėrfaqe, rritjen e rezistencės ndaj stresit, lodhjes dhe plasaritje tė copė Traktatit, i cili arrin tė japė njė pikė mė lart standarde, tė kombinuara me urtėsi tė mirė tė materialit.
   

 • Testuar Fully "Scragged. Spirale burimet janė subjekt i njė pragu dėrrmuese tė lartė, deri nė gjatėsinė maksimale tė pranverės pasi pista mbyllje (LC: block gjatėsi). Pas kėtij testi, lartėsia e pranverės do tė vendoset pėrgjithmonė.

 • Mbaro me shtresė pluhur.

Kombinuar spirale burimet me njė sėrė balestrat RAW 4x4, ju keni avantazhin e tė paturit e njė sistemi tė integruar plotėsisht e pezullimit.

 


 

Fletė burimet mbėshtetėse pesha e automjetit dhe tė mbajė qėndrimin korrekt tė akseve gjatė nxitimin dhe frenim. Pėr kėtė arsye ėshtė e rėndėsishme tė zgjedhė njė hark, e cila ėshtė e pėrshtatshme pėr nevojat tuaja.
RAW 4x4 crossbows janė bėrė me ēelik e shkrirjes tė parė, me njė pėrqindje shumė tė vogėl tė karbonit nė mėnyrė qė tė sigurohet njė elasticitet tė lartė me kalimin e kohės, duke e lejuar ju qė tė ecin shumė milje nė kushte tė vėshtira, ndėrsa sigurimin e nivelit maksimal tė performancės.

 

Karakteristikat teknike:

 • Double-lloj lak fiksim ushtarake pėr sigurinė e shtuar, nė qoftė se ndodh kėputje mėsues fletė. Gjeth qė bie nėn fletė kryesore, tė pėrfundojė fasteners lak nė cookie.

 • Gjysmėrreth Profilin diamant prerė tapered pėr tė minimizuar fėrkim midis lė, me qėllim pėr tė siguruar edhe shpėrndarjen e ngarkesės.
  cookie.

 


 • Teste compression negativ, mbi kufirin operacion d ', duke lejuar pranverė pėr tė marrė njė pozicion tė qėndrueshėm, duke zvogėluar rrezikun e dėshtimit.

 


 • Futur Antifriction mes gjethet e hark pėr tė reduktuar fėrkime dhe rritjen e ngarje rehati.

 • Trajtimi i prish (shtėnė peened) shėrben pėr tė pėrmirėsuar shpėrndarjen e tensionit sipėrfaqe, rritjen e rezistencės ndaj stresit, lodhjes dhe plasaritje tė Traktatit copė, e cila arrin njė pikė tė japin mė shumė sesa standarde.

 • Trajtim Nxehtėsia e brezit tė fundit

 • Pako e lė nė dy faza, pėr mbėshtetje shtesė kur automjet qė transportonte njė ngarkesė e rėndė

 


 

Bare rrotullim janė pėrdorur zakonisht nga prodhuesit e makinave shumė nė vend tė spirales burime ose gjeth burimet.
Bare rrotullim janė origjinale pėr tė mbėshtetur ngarkesės sė automjetit, nė njė lartėsi tė caktuar, dhe nė shumė raste ato nuk bėjnė shumė efektive, veēanėrisht nė qoftė se ju shtoni disa pajisje si Bullbars, bateri dhe ēikrik dyfishtė


barra di torsione

Me shtimin e peshės, kryerjen e bare rrotullim origjinale, nė rėnie tė shpejtė, shpesh me njė humbje nė lartėsi dhe edhe mė shumė dramatike Buoyancy me njė pėrkeqėsim tė konsiderueshėm tė automjeteve, duke shkaktuar 'shmangie nga kursi i tepruar frenim.
Bare Raw 4x4 rrotullim ofrojnė zgjidhje ideale pėr kėtė problem. Prodhuar me njė diametėr mė tė madh se sa bar origjinale, rritet norma e fikje e 25%, duke lejuar kontrollin optimale tė automjetit ėshtė jashtė rruge apo rruga.


barra di torsione longitudinale

Ndėrtuara tė cilėsisė extruded ēeliku, tė mbuluara nga njė trajtim tė veēantė nė pluhur pėr tė rezistuar korrozioni.
Pėrfundon janė tė falsifikuara dhe tė trajtohen pėr qėndrueshmėri maksimale nė kanale me qėllim pėr tė rritur kohėzgjatjen e tij dhe pėr tė parandaluar rrezikun e sagging, kjo ėshtė tė paktėn 20% mė rezistent sesa origjinale. Janė shitur nė ēifte.

   

 


 

Bushings poliuretanik kanė njė jetė mė tė gjatė se bushings gome janė bėrė tradicionale dhe me njė pėrzierje e polimere unik nė mėnyrė qė tė ofrojė njė nivel tė lartė tė rezistencės mbajnė nė temperatura tė larta, ujė kripė dhe Petrochemicals.

Poliuretani bushings RAW 4x4 kanė njė nivel tė lartė tė kujtesės elastik, qė do tė thotė se kur pėrfundoi pllakat janė ose tė kthehen nė vendin e tij origjinal. Gjithashtu, ngurtėsinė e kėtyre shkurre (durometer) nuk ėshtė komprometuar edhe nė kushte ekstreme, e cila i bėn ato ideale pėr pėrdorim jashtė rrugės.
 


 

PPėr tė kompletuar kit pezullimi, nėse ėshtė e mundur duhet tė pėrfshijė mbulesė, biskota lubrifikuar dhe kėmbėt nė mėnyrė qė tė mbarojnė punė me copė tė drejtė. Nėse keni ndėrmend tė zėvendėsuar pezullim, pėr shkak se copa ripėrdorimin e vjetėr qė mund tė dėmtojė apo para sosem reja?
 


 

Webmaster: P.Zucca